ARA
Faydalı Bilgiler

Koronavirüs yayılmaya devam ederken birçok soru ve cevap

SARS-CoV-2 virüsünün devam eden ve hızlı yayılması, dünya çapında alarma neden oldu. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler doğrulanmış vakalar, hastaneye yatışlar ve ölümlerdeki ani artışlarla boğuşuyor. Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için fiziksel mesafe ve maskeler gibi önleyici tedbirler, birçok yerde yeni bir normal yarattı. 

Bu arada, bilim adamları potansiyel tedavileri ve önleme stratejilerini keşfetmeye devam ediyor. Aralık 2020’de FDA, iki COVID-19 aşısı için acil durum izni verdi

Aşağıda, hepimizin sorduğu genel soruların yanıtlarını bulacaksınız. Güvenilir bilgiler elde edildikçe yeni sorular ekleyeceğiz ve cevapları güncelleyeceğiz.

Yeni sorular ve cevaplar

Zaten COVID-19 varsa, COVID-19 aşısı yaptırmalı mıyım?

CDC’ye göre, COVID-19 ile zaten hastalanmış insanlar bile aşıdan fayda görebilir.

İşte bildiklerimiz. COVID-19, genç insanlarda ve kronik rahatsızlığı olmayanlarda bile ciddi hastalıklara ve uzun vadeli komplikasyonlara yol açabilir. Yaygın olmasa da, zaten COVID-19 olan birinin yeniden enfekte olmasının mümkün olduğunu da biliyoruz.

Öte yandan, COVID-19’a karşı doğal bağışıklığın ne kadar sürdüğünü bilmiyoruz. Doğal bağışıklığın gücünün veya süresinin ilk hastalığın ciddiyetine göre değişip değişmediği açık değildir. Aşıların sağladığı bağışıklığın ne kadar sürdüğünü de bilmiyoruz.

Bilim adamları, COVID hastalığından sonra doğal bağışıklık hakkında daha fazla bilgi edindikçe, antikorların varlığına dayalı aşılama kriterleri gelecekte bizi daha çok aydınlatacaktır.

COVID-19 aşısını aldıktan sonra diğer önlemleri almayı bırakabilir miyim?

Aşı sizi hastalanmaktan koruyacaktır, ancak başkalarına bulaştırmanızı engellemeyebilir. Bu nedenle, en azından şimdilik, aşınızı olduktan sonra bile maske takmaya ve diğer insanlardan fiziksel olarak uzaklaşmaya devam etmelisiniz.

Pfizer / BioNTech ve Moderna aşılarının klinik denemeleri, her ikisinin de şiddetli COVID-19 dahil olmak üzere semptomatik COVID-19 hastalığını önlemede iyi bir iş çıkardığını buldu. Bununla birlikte, denemeler, aşılanan bir kişinin virüsü başka birine yayma olasılığının daha düşük olup olmadığını ölçmedi.

Aşıların, bir kişinin enfekte olmasını önleyerek COVID-19 hastalığına karşı koruma sağlaması mümkündür. Bununla birlikte, aşının bir kişiyi hastalanmaktan koruduğu ancak virüsün o kişinin burnunda ve boğazında çoğalmasını engellememesi de mümkündür.

Bu, burnunuzda ve boğazınızda başka birine bulaşmaya yetecek kadar virüs olduğu anlamına mı geliyor? Şart değil. Ancak emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

Bu bizi nerede bırakıyor? Aşı olan ilk insan grupları arasındaysanız, henüz aşı yaptırmamış olan kişileri korumak için maske takmaya ve fiziksel mesafeyi korumaya devam etmek en iyisidir.

Moderna COVID-19 aşısı hakkında ne biliyoruz?

18 Aralık 2020’de FDA, NIH’den bilim adamları ile işbirliği içinde Moderna tarafından geliştirilen bir mRNA COVID-19 aşısına acil kullanım izni (EUA) verdi. Aşı, 18 yaş ve üstü kişilerde kullanım için onaylanmıştır. Bu, ABD’de kullanım için izin verilen ikinci COVID-19 aşısıdır. (Pfizer / BioNTech aşısı, önceki hafta onay aldı.)

Aşı, 65 yaşından büyük ve daha genç kişilerde, erkeklerde ve kadınlarda, onları ağır hastalık için yüksek risk altına sokan tıbbi durumu olan ve olmayan kişilerde ve farklı ırk ve etnik gruplarda benzer şekilde etkiliydi.

Aşının en yaygın yan etkileri, enjeksiyon bölgesinde ağrı, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı ve titreme idi.

Bu aşı, dört hafta arayla iki doz gerektirir. Bu aşının bağışıklığının ne kadar süreceğini henüz bilmiyoruz.

Moderna aşısı, insan hücrelerine giren ve SARS-CoV-2 virüsünün yüzeyinde bulunan başak proteinini üretmelerini söyleyen genetik materyal olan sentetik haberci RNA (mRNA) içerir. Vücut, başak proteinini bir istilacı olarak tanır ve ona karşı antikorlar üretir. Kısa süre sonra hücre, mRNA’yı zararsız parçalara ayırır. Antikorlar daha sonra gerçek virüsle karşılaşırsa, hastalığa neden olmadan onu tanımaya ve yok etmeye hazırdırlar.

Ultra soğuk saklama gerektiren Pfizer aşısının aksine Moderna aşısı normal dondurucu sıcaklıklarında saklanabilir. Bu, eczanelere ve ultra soğuk depolama için donatılmamış diğer tesislere daha geniş dağıtıma izin verebilir.

COVID aşısı başkalarına bulaştırmamı önleyecek mi?

Cevap, bilmiyoruz.

Pfizer / BioNTech ve Moderna aşılarının klinik denemeleri, her ikisinin de şiddetli COVID-19 dahil olmak üzere semptomatik COVID-19 hastalığını önlemede iyi bir iş çıkardığını buldu. Bununla birlikte, denemeler, aşılanan bir kişinin virüsü başka birine yayma olasılığının daha düşük olup olmadığını ölçmedi.

Aşıların, ilk etapta bir kişinin enfekte olmasını önleyerek COVID-19 hastalığına karşı koruma sağlaması mümkündür. Bununla birlikte, aşının bir kişiyi COVID-19 hastalığından koruması, ancak bir kişinin enfekte olmasını engellememesi de mümkündür. Başka bir deyişle, aşılanmış bir kişi, hastalanmaktan korunmuş olsa bile burnunda ve boğazında virüs barındırabilir.

Ama bu, burnunuzda ve boğazınızda başka birini enfekte edecek kadar virüs olduğu anlamına mı geliyor? Şart değil. Sizi hastalanmaktan koruyan aşının tetiklediği bağışıklık tepkisinin, burnunuzdaki ve boğazınızdaki virüs miktarını da bir başkasına yayma ihtimalinizin düşük olduğu bir noktaya indirmesi mümkündür. Ancak emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

Alt çizgi? Aşı olan ilk insan grupları arasındaysanız, henüz aşı yaptırmamış olan kişileri korumak için maske takmaya ve fiziksel mesafeyi korumaya devam etmek en iyisidir.

Bir mRNA aşısı DNA’mı değiştirebilir mi?

FDA tarafından acil kullanım izni (EUA) verilen ilk COVID-19 aşısı olan mRNA aşısı DNA’nızı değiştiremez.

mRNA veya haberci RNA, protein yapmak için talimatlar içeren genetik materyaldir. COVID-19 için mRNA aşıları, insan yapımı mRNA içerir. Vücudun içinde, mRNA insan hücrelerine girer ve onlara COVID-19 virüsünün yüzeyinde bulunan “sivri uçlu” proteini üretmelerini söyler. Bir hücre spike proteinini oluşturduktan kısa bir süre sonra, hücre mRNA’yı zararsız parçalara ayırır. MRNA, genetik materyalimizin (DNA) yaşadığı hücre çekirdeğine hiçbir noktada girmez.

Bağışıklık sistemi, başak proteinini bir istilacı olarak tanır ve ona karşı antikorlar üretir. Antikorlar daha sonra gerçek virüsle karşılaşırsa, hastalığa neden olmadan onu tanımaya ve yok etmeye hazırdırlar.

Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı hakkında ne biliyoruz?

11 Aralık 2020’de FDA, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen bir mRNA COVID-19 aşısına acil kullanım izni (EUA) verdi. Aşı, 16 yaş ve üstü kişilerde kullanım için onaylanmıştır. Bu, ABD’de kullanım için onaylanmış ilk COVID-19 aşısıdır.

FDA, EUA’ya kendi etkinlik ve güvenlik verileri analizinin yanı sıra Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi (VRBPAC) tarafından 10 Aralık’ta yapılan tavsiyelere dayanarak karar verdi. VRBPAC, bulaşıcı hastalıklar, aşı bilimi, mikrobiyoloji, immünoloji ve diğer ilgili alanlarda çalışan dış uzmanlardan oluşan bir gruptur.

Pfizer / BioNTech aşı denemesinin sonuçları New England Journal of Medicine’de yayınlandı . Veriler, aşının COVID-19 riskini% 95 oranında azalttığını gösterdi. Deneme, üç hafta arayla her biri iki atış yapan yaklaşık 44.000 yetişkini kaydetti; yarısı aşı ve yarısı plasebo (bir kadeh tuzlu su) aldı. Çalışma katılımcılarında gelişen 170 COVID-19 vakasından 162’si plasebo grubundaydı ve sekizi aşı grubundaydı. 10 şiddetli COVID vakasından dokuzu plasebo grubunda meydana geldi, bu da aşının hem hafif hem de şiddetli COVID riskini azalttığını gösteriyor.

Çalışmada katılımcıların hiçbiri ciddi yan etkiler yaşamadı. Bununla birlikte, çoğunun enjeksiyon bölgesinde ağrı vardı. Ayrıca, aşıyı alanların yaklaşık yarısı hafif ila orta derecede yorgunluk veya baş ağrısı veya her ikisini de bildirdi. Üşüme ve ateş de oldukça yaygındı. Belirtiler neredeyse her zaman 24 ila 48 saat içinde düzeldi.

Bu aşının, üç hafta arayla iki doz yapılması gerekmektedir. Aşı, ilk dozdan sonra makul koruma sağlıyor gibi görünse de, ikinci dozdan sonra daha güçlü koruma sağlar. Bu aşının bağışıklığının ne kadar süreceğini henüz bilmiyoruz.

Pfizer / BioNTech aşısı bir mRNA aşısıdır.  mRNA aşıları çok soğuk sıcaklıklarda saklanmalıdır; uygun şekilde saklanmayan aşılar etkisiz hale gelebilir.

Aşının ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanması planlanmaktadır.

İlk COVID-19 aşılarını kim alacak ve sırada kim olacak?

CDC, 75 yaş ve üstü yetişkinlerin ve ön saflardaki temel sağlık çalışanlarının öncelikli aşılanmasını tavsiye etmiştir. Bunları 65-74 yaş arası yetişkinler, ağır COVID-19 için yüksek risk altına sokan tıbbi rahatsızlıkları olan 16-64 yaş arası kişiler ve kalan temel çalışanlar izleyecek.

Semptomları olmayan insanlar virüsü başkalarına yayabilir mi?

“Semptomsuz” iki grup insanı ifade edebilir: sonunda semptomları olanlar (pre-semptomatik) ve semptomları hiçbir zaman devam etmeyenler (asemptomatik). Bu salgın sırasında, semptomları olmayan kişilerin koronavirüs enfeksiyonunu başkalarına yayabileceğini gördük.

COVID-19’u olan bir kişi, semptomları yaşamaya başlamadan 48 saat önce bulaşıcı olabilir. Aslında, semptomları olmayan kişilerin hastalığı yayma olasılığı daha yüksektir, çünkü izole etme olasılığı düşüktür ve yayılmayı önlemek için tasarlanmış davranışları benimsemeyebilirler.

Peki ya hiçbir zaman semptom geliştirmeyen insanlar? JAMA Network Open’da yayınlanan bir araştırma , her dört enfeksiyondan neredeyse birinin asemptomatik enfeksiyonu olan kişiler tarafından bulaşabileceğini buldu.

Bu çalışma,  maske takmak ve fiziksel mesafeyi gözlemlemek için bir başka neden daha sunuyor. Her iki önlem de semptomları olmayan birinin başkalarına bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamileyim ve sonunda bebeğimi emzirmeyi planlıyorum. Bir mRNA COVID-19 aşısı yaptırmam güvenli mi?

CDC, American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) ve Society for Maternal-Fetal Medicine, yeni mRNA COVID-19 aşılarının (Pfizer / BioNTech ve Moderna) hamile ve emziren kişilere uygulanması gerektiği konusunda hemfikir. Ancak bu popülasyonlardaki aşıların güvenliği hakkında hala bilmediğimiz çok şey var ve kendi doktorunuz, kişisel sağlık riskleriniz ve tercihlerinize göre size tavsiyede bulunacak en iyi konumdadır.

İşte dikkate alınması gereken bazı faktörler. Birincisi, hamile bireyler arasındaki gerçek şiddetli COVID-19 hastalığı ve ölüm riski çok düşük olmasına rağmen, aynı yaş grubundaki hamile olmayanlara kıyasla daha yüksektir. Ek olarak, araştırmalar COVID-19’a sahip olmanın, özellikle ağır hastalığı olanlar için erken doğum riskini artırabileceğini göstermektedir. Virüsün hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaşması mümkündür, ancak bu nadir bir olay gibi görünmektedir.

mRNA aşısı denemeleri kasıtlı olarak hamile bireyleri kapsamamaktadır, bu nedenle hamilelik sırasında mRNA COVID-19 aşılarının güvenliğine ilişkin bilgilerimiz sınırlıdır. Hayvan çalışmalarında, mRNA aşıları doğurganlığı etkilememiş veya gebelikte herhangi bir soruna neden olmamıştır. mRNA aşıları herhangi bir virüs içermez, bu nedenle bir kadında veya bebeğinde COVID-19’a neden olamazlar. Vücudumuz aşıda kullanılan mRNA partiküllerini hızla parçalayıp ortadan kaldırır, bu nedenle plasentaya ulaşması veya geçmesi olası değildir. Öte yandan, bir kadının aşıdan elde ettiği bağışıklık plasentayı geçebilir ve bebeğin doğumdan sonra güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

Uzmanlar ayrıca, emziren insanlar aşı denemelerine dahil edilmese de, emziriyorsanız, bir mRNA COVID-19 aşısı yaptırmanın büyük olasılıkla güvenli olduğuna inanıyor. Bir kişi emzirirken aşı olduğunda, bağışıklık sistemi COVID-19’a karşı koruma sağlayan antikorlar geliştirir. Bu antikorlar anne sütünden bebeğe geçebilir ve muhtemelen enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur.

Genç yetişkinler COVID-19’dan ne ölçüde etkilendi?

JAMA’da yer alan yakın tarihli bir makaleye göre , Mart ve Temmuz 2020 arasında, 25 ila 44 yaşları arasındaki insanlarda neredeyse 12.000 fazla ölüm vardı. (Aşırı ölümler, gerçek ölümler ile tarihsel normlara göre beklenen ölüm sayısı arasındaki boşluğu ifade eder.) Aşırı ölümlerin tamamı COVID-19’a bağlı değildi, çoğu da öyle.

Genç yetişkinlerin yaşlı yetişkinlere göre COVID-19’dan ölme olasılığının daha düşük olduğu doğrudur: 25-44 yaş aralığındaki yetişkinler, COVID ölümlerinin% 3’ünden daha azını oluştururken, 65 yaşın üzerindeki insanlar için% 80’dir.

Sağlıklı genç yetişkinler diğer popülasyonlara göre daha düşük risk altında olduğundan, muhtemelen en son aşılananlar arasında olacaktır. Bu, maske takmaya devam etmenin, fiziksel mesafeyi korumanın ve gruplar halinde toplanmaktan kaçınmanın daha da önemli olduğu anlamına gelir.

Bir mutasyon, COVID-19 virüsünün yayılmasını kolaylaştırdı mı?

Diğer virüsler gibi, COVID-19’dan sorumlu olan koronavirüs SARS-CoV-2 içinde çoğalacak canlı bir hücre olmadan hayatta kalamaz. SARS-CoV-2, insan hücrelerine girdikten sonra kendisinin kopyalarını çıkarır ve bu da diğer hücrelere bulaşmaya devam eder. Bazen virüs çoğalırken bir hata yapılır. Buna mutasyon denir. Virüsün en son mutasyonlarından biri, COVID-19’un İngiltere’de daha hızlı yayılmasına neden oldu; ve mutasyona uğramış virüs artık Kanada, Japonya, Fransa ve ABD dahil olmak üzere diğer birçok ülkeye de ulaştı.

Koronavirüsün B.1.1.7 olarak adlandırılan bu yeni varyantı ilk olarak Eylül ayında tespit edildi. Aralık ortasına kadar, Londra ve çevresindeki koronavirüs vakalarının üçte ikisinde tespit edildi.

B.1.1.7 varyantı, virüsün başak proteinlerinde mutasyonlar içerir. Bunlar, SARS-CoV-2 virüsünün yüzeyinde bulunan ve virüsün insan hücrelerine bağlanmasına ve girmesine izin veren proteinlerdir. Kanıtlar, B.1.1.7 varyantının mutasyonlarının virüsün insan hücrelerini enfekte etme yeteneğini artırdığını ve bu da onu önceki SARS-CoV-2 varyantlarından daha bulaşıcı hale getirdiğini göstermektedir. Yeni varyant, diğer varyantlardan daha ölümcül görünmüyor.

Tüm virüsler gibi koronavirüs mutasyonları beklenebilir. Uzmanlar, bu yeni mutasyonların COVID-19 aşılarını kısa vadede daha az etkili hale getirmesinin pek olası olmadığını düşünüyor. Ancak daha uzun vadede enfeksiyona karşı koruma düzeyini etkileyecek bir mutasyon ortaya çıkabilir. Maske takmanın, fiziksel mesafenin ve kalabalıktan kaçınmanın her zamanki kadar önemli olmasının bir başka nedeni de budur.

Bu yılın başlarında, SARS-CoV-2 virüsünün başka bir mutasyonu – D614G varyantı – orijinal virüsü hızla geride bıraktı ve tüm dünyada görülen virüsün en yaygın şekli haline geldi.

Kendi kendine karantinaya ne zaman son verebilirim?

Tam, 14 günlük bir karantina, COVID-19’lu birine maruz kaldıktan sonra virüsü başkalarına yaymamanızı sağlamanın en iyi yoludur. Bununla birlikte, CDC kurallarına göre, herhangi bir semptomunuz yoksa en az 10 gün sonra veya karantinayı sonlandırmayı planladığınız andan itibaren 48 saat içinde negatif bir COVID testiniz varsa minimum 7 gün sonra karantinayı bırakabilirsiniz.

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google
Spotify
Consent to display content from Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from Sound